- Get link
- X
- Other Apps
- Get link
- X
- Other Apps
Focaccia je pogača koja se najčešće veže uz mediteransko podneblje, a nekako je najpopularnija u Italiji. U osnovi je to jednostavna pogača od dizanog tijesta koja se obogaćuje maslinovim uljem, začinskim travama, solju, maslinama ili rajčicama, ponekad slanim inćunima, suhim smokvama ili pak pršutom. Ono što je razlikuje od sestre joj pizze upravo je ta jednostavnost sastojaka jer na focacciu ne idu sir, gljive, salama i slične pizza bakanalije koje pizzu čine pizzom. Razlika je i u tome što je focaccia nešto deblje strukture i nadjev se prstima utiskuje u strukturu sirovog tijesta. I upravo je u tome njezina ljepota, u toj jednostavnosti. Dok od npr. pizze možete napraviti pravi bogati ručak focaccia je recimo idealna kao zakuska uz čašu dobrog vina u kakvom dobrom društvu. Naravno ja ne bih bila ja kad od nečeg tipičnog ne bih napravila nešto atipično pa sam tako ovu svoju prvu focacciu šokirala totalno nemediteranskim sastojcima: kulenom, kobasicom i paprikom 😀 Dakle, focaccia slavonica! Eto, i to je moguće i bilo je stvarno fino. A vama, kako paše..bitan je recept za tijesto koji je doista univerzalan, sve ostalo je na vama i na vašim željama i mogućnostima. Dobar tek!
Potrebno:
- 500 g glatkog brašna
- 1 vrećica suhog kvasca
- 3 žličice soli
- 2 žličice šećera
- 3 žlice maslonovog ulja
- 3 dl tople vode
- Nadjev po želji
Priprema:
- Od svih sastojaka umijesiti srednje mekano dizano tijesto. Zapamtite: što tijesto duže mijesite, to će biti podatnije nakon dizanja i pečenja. Umiješeno tijesto pokriti ubrusom i ostaviti da počiva (po mogućnosti na toplome kako bi se prije diglo) najmanje 30 minuta. Tijesto je dovoljno dignuto kada udvostruči volumen.
- Istresti tijesto na pobrašnjenu radnu površinu, lagano ga premijesiti pa valjkom za tijesto razvuči na veličinu većeg lima ili u krug (focaccia ne mora biti od ruba do ruba lima, dapače, poželjno je da bude okrugla). Tijesto ne bi smjelo biti deblje od 1,5 cm. Tako razvučeno tijesto položiti u lim koji ste premazali maslinovim uljem (ili na papir za pečenje ako vam se neda prati lim nakon pečenja 😉 ) i pustiti da počiva još najmanje 15 minuta. Nakon toga u tijesto prstima utisnuti nadjev po želji (komadiće rajčica, paprike, slanine, kobasice, inćuna ili što god već želite), posipati ružmarinom, origanom ili vlascem kao ja u slavonskoj varijanti, premazati rubove maslinovim uljem i peći u pećnici na 200ºC 20 minuta. Po pečenoj pogači rasporediti bosiljak jer je idealan u kombinaciji s rajčicom.
Poslužiti vruće izrezano na komade proizvoljne veličine.
Dobar tek!
- Get link
- X
- Other Apps
Comments
Post a Comment